Estonsko jsem poslední roky vnímala jako bájnou zemi s bezplatnou MHD, která frčí na pokročilé digitalizaci a všemi silami dohání severské země. Pro Finy je Tallinn (a Estonsko celkově) oáza levného alkoholu. Z Tallinnu se tak stává menší bratr Helsinek, protože Finové jsou tu jako doma (hlavně v pátek a v sobotu večer). Já jsem se sem podívala až letos v dubnu. Od té doby jsem tam byla ještě 2x na otočku (na 1 den) s kamarádkou a rodičema.
Mimochodem, hledala jsem, jak se vlastně v češtině správně píše název města. Úplně oficiální název je Tallinn, ale může se psát i Talin a Tallin. No, tak aspoň, že se to všechno stejně vyslovuje.
Jak se dostat z Helsinek do Tallinnu (a zpět)
Helsinky a Tallinn jsou od sebe vzdáleny asi 70 km vzdušnou čarou, dělí je od sebe Finský záliv. V podstatě existují 2 možnosti, jak se mezi nimi přepravovat.
1. Trajekt
Lodní přepravu mezi Helsinkami a Tallinnem zajišťují 3 společnosti:
-
- Viking Line
- Tallink – Silja Line
- Eckerö Line
Trajekty jezdí vlastně nepřetržitě a každá společnost jich denně vypraví několik. Rozhodně se vyplatí porovnávat ceny lístků, protože tam může být rozdíl až několik desítek euro. Samozřejmě, že čím víc lístků se pro dané spojení prodalo, tím vyšší je cena.
Pro mě to byla úplně první jízda tak velkým trajektem, takže jsem moc nevěděla, co čekat. Co mě napadlo jako první, když jsme přišli dovnitř, bylo, že to vypadá docela podobně jako na letišti – duty free obchody, restaurace, kavárny, bary, dětský koutek…
Díky tomu, že se tu prodává alkohol bez daně a tudíž je o dost levnější, se tu popíjí od první minuty. Estonci zase utrácejí eura na hracích automatech. Samozřejmě nesmí chybět obskurní zábavný program.
2. Letadlo
Mezi Helsinkami a Tallinem léta i několikrát denně přímý let, který provozuje Finnair.
Ani jedna z těchto možností bohužel není z enviromentálního hlediska úplně košer. Takže se můžete rozhodnout podle:
- Ceny. – Tady vyhrává trajekt, zvlášť, když si koupíte lístek dostatečně dopředu.
- Způsobu trávení cesty. – Loď je podle mě asi nejvíc cool způsob cestování (prostě moře, chápeme se). Navíc se tam můžete volně pohybovat.
- Času. – Cesta lodí trvá +-2 hodiny, cesta letadlem půl hodiny. U obojího platí, že musíte na letiště / do přístavu dorazit s časovým předstihem. Jen pak z té lodi se po příjezdu dostanete ven a do centra rychleji.
- Podle toho, jestli to máte blíž na letiště (na sever od Helsinek) nebo do jednoho z přístavů (které jsou samozřejmě zase na jihu Helsinek).
Dobrá zpráva ale je, že se v blízké budoucnosti chystá stavba podmořského tunelu s vlakem.
Atmosféra a moje dojmy
Tallinn je „malé velkoměsto“ s 400 tis. obyvateli a nádherným středověkým centrem, které připomíná nejedno středoevropské město. Pro oko estéta je to docela pohlazení, zvlášť, pokud přijedete po delší době z Finska, kde je architektura spíš strohá.
Na to, že je Tallinn hlavní město, působí až překvapivě klidně a lidi tak nějak víc uvolněně. Přesně tak se tu cítíte i jako turista, hlavně protože vás nestresuje nekonečně dlouhý seznam nejrůznějších památek a atrakcí. A tím nechci říct, že tam vůbec nic není 🙂
Ačkoliv Tallinn leží na jih od Helsinek, nedá se říct, že by počasí bylo teplejší. Jasně, jaro možná přijde o něco dřív a léto je delší, ale na rozdíl od Helsinek je moře u Tallinnu otevřené a tím pádem na vlastní kůži pocítíte silnější a studenější baltský vítr.
Co stihnout v Tallinnu za víkend
V Tallinnu jsem poprvé byla na víkend. Na programu tedy byly hlavně „základní“ turistické cíle a zajímavosti s tím, že tam určitě nejsme naposledy a méně známá místa budeme objevovat zase příště. Co tedy doporučuji navštívit?
-
Středověké historické centrum (neboli Staré město – Vanalinn)
Malebné, čisté a zrestaurované staré město je na seznamu UNESCO, takže je jasné, že to stojí za to. Je obehnáno hradbami, které se dochovaly skoro kompletní. Můžete buď jen náhodně chodit uličkami a objevovat různá zákoutí, případně jít podle mapy a navštěvovat nejrůznější malá muzea a galerie nebo kostely, kterých je tam fakt hodně.
Nakonec můžete vylézt na kopec Toompea kde se nachází estonský parlament a obří pravoslavná katedrála Alexandra Něvského.
Pro výhled na celé staré město se dá za 3€ vylézt na věž kostela Sv. Olafa (Oleviste kirik), která měří 120 metrů a v době, kdy byla postavena, byla prý nejvyšší na světě.
Jídlo a pití ve Vanalinn
Většinou se v každém větším městě vyhýbáme podnikům situovaným v hlavních turistických oblastech (It’s a trap!). Ale samozřejmě i tady se dá najít pár poctivých podniků
Na snídani nebo jen kafe: Von Krahli baar, Rukis
Na pivo a jídlo: Põrgu
-
Telliskivi Creative City
Tohle místo se nachází jen kousek od historického centra. Stačí projít srze hlavní vlakové nádraží a tržnici Balti Jaama Turg a najednou budete mít pocit, že jste se ocitli spíš někde v Berlíně. Telliskivi je bývalý industriální komplex, který se přeměnil na kreativní centrum Tallinnu. Nachází se tu nejen kanceláře a studia různých kreativního firem a neziskovek, ale i plno obchodů lokálních značek a designerů, galerie, bary, restaurace, divadla a noční klub.
Jídlo a pití v Telliskivi
Tady se zřejmě nedá šlápnout vedle, protože každý podnik, který jsme tu zkusily, stál za to. Nejvíc ale doporučuju následující.
Na jídlo: F-Hoone, La Tabla
Na zmrzlinu: La Muu
Na pivo: Pudel
Prostor mezi Telliskivi a tržnicí Balti Jaama ale taky stojí za to. Narazíte tu třeba na zatuchlý blešák, kde uslyšíte výhradně ruštinu. Blešáky a antiky se nacházejí taky v druhém patře tržnice a tady teprve narazíte na pravé bizáry – třeba nejrůznější relikvie z dob SSSR, ale i zbrusu nová trička s podobiznou Putina.
-
Linnahall – zajímavost na konec
Linnahall se nachází na pobřeží hned vedle přístavu, takže se dá navštívit před odjezdem zpátky. Původním názvem Palác kultury a sportu V. I. Lenina byl postavený v roce 1980 pro letní olympiádu v Moskvě. Je to vlastně obrovský betonový amfiteátr, který byl vybudovaný pro závody v plachtění (protože v Moskvě to jaksi nešlo). Jako plno dalších monstrózních olympijských staveb, obzvlášť pak těch ve východním bloku, už dnes nemá moc využití a rychle chátrá. Beton se na různých místech drolí a provizorní plot zakazuje vstup do určitých částí.
Nicméně je to celkem relax, jen tak tam sedět a koukat na moře a lodě.
Ceny a alkohol
Ceny za jídlo jsou o maličko vyšší než v Česku, ale výrazně nižší než ve Finsku.
Alkohol tu Finové nakupují ve velkém, ať už v normálních supermarketech, nebo v tržnicích přímo v přístavu, které jsou pro ně přímo určené 🙂 Kartony s chlastem si pak vozí domů připevněné na speciálních vozíčcích, které jsem nikde jinde předtím neviděla. Kdo se stydí, ten táhne velký kufr, který ale rozhodně není plný oblečení.
Ubytování v Tallinnu
Ubytování se dá sehnat za rozumnou cenu klidně i v centru nebo kousek od centra. My jsme bydleli v hostelu Red Emperor, který byl na samém okraji starého města. Hipstersky vybavený dvoulůžák s vlastní koupelnou nás vyšel na 50€ za noc.
Jestli je něco obzvlášť nezapomenutelného, je to cesta trajektem zpátky do Helsinek. Finové a Finky v různém stavu opilosti nasávající do posledních minut levnější alkohol u baru, tančící na parketu finské tango, nebo předhánějící se v tom kdo podá „lepší“ výkon v karaoke (což je tady něco jako národní koníček).
My už máme v plánu další výlet do Tallinnu, tentokrát jen na jeden den koncem listopadu, kdy by už měly být v plném proudu vánoční trhy. A příští rok bychom se chtěli podívat i na jiná místa do Estonska a procestovat možná i ostatní pobaltské země, protože to vypadá, že stojí za to.
- Pasha – Finský velikonoční dezert - 3. 4. 2021
- Jaký byl Leden a Únor 2021 - 7. 3. 2021
- Měsíce ve finštině - 24. 1. 2021