Za celý leden jsem nevytáhla paty z metropolitní oblasti, hlavně v rámci šetření na cestu do Asie, která nás čeká v květnu. Na druhou stranu ani počasí nepřálo výletování. Letošní zima je ve Finsku nejmírnější za posledních 100 let, což tady na jihu Finska znamená, že skoro pořád prší. V lednu napadl sníh asi jen 3x a do pár hodin roztál. Slunečných dnů taky moc nebylo.
To ale neznamená, že jsem celý měsíc nic nedělala 🙂
Objevování Helsinek pěšky
Už koncem minulého roku jsme si s O. řekli, že chceme víc objevovat Helsinky (a Espoo) pěšky, abychom poznali tuhle oblast co nejvíc. Výlety jsme si začali dokonce plánovat a ukládat do Mapy.cz, což dost usnadňuje rozhodování, kam a na jak dlouhou „túru“ se nám chce. Tady je pár střípků z ledna.
Keilaniemi
Keilaniemi je takový velký business park, kde měla v dobách svojí největší slávy obrovké sídlo Nokia. Myslela jsem si, že to bude jedno z těch „ghost towns“, kam lidi jezdí jen pracovat a o víkendu je tam tudíž mrtvo, takže mě pekvapilo, že je tam i obytná zóna se super přístupem k moři a rekreačním přístavem.
Lauttasaari
Ostrov Lauttasaari je jedno z předměstí Helsinek, které je ale zároveň celkem blízko centru, takže bydlení je tu hodně žádané. Nedivím se.
Podél pobřeží v Espoo
Od čtvrti Matinkylä do čtvrti Tapiola v Espoo vede několika kilometrová stezka podél pobřeží s plážemi. V létě tam bylo krásně, teď v zimě to taková sláva nebyla, ale pořád to má něco do sebe.
Pikku Huopalahti
Barevné a zvláštně stavěné domy v Pikku Huopalahti prý připomínají krabice od sušenek (alespoň podle této písničky). Je to malá rodinná čtvrť, vystavěná podél úzkého zálivu, která se dá projít a pokračovat dál na sever do sousední čtvrti Haaga.
Central Park
V Helsinkách máme Central Park, ale park v pravém slova smyslu to rozhodně není. Spíš obrovský les, který se táhne 10 km téměr z centa Helsinek až do Vantaa. Je tu asi tak milion různých stezek, různá rekreační místa, komunitní zahrádky a dokonce hřbitov pro domácí mazlíčky.
LUX Helsinki
Každý rok v lednu se v Helsinkách koná festival světelného umění LUX. Instalace vždycky využívají prostoru města, letošní stezka vedla ze Senátního náměstí až k Hakaniemi. Jedna z instalací byla od Čechů z 3dsense.cz.
Muzeum města Helsinky
Muzea jsou záchrana, když je venku hnusně, zima a tma, ale nechcete prosedět víkend doma. My jsme jednu neděli vyrazili do Muzea města Helsinky, kde je vstup vždycky zdarma.
Do konce března je tu výstava Helsinki Hobo, která poodhaluje odvrácenou tvář Helsinek 60. a 70. let. Jedná se o vystavené vzpomínky – zápisky z deníku a kresby – bezdomovce a alkoholika, který tu právě v těchto letech žil na okraji společnosti.
Kromě toho je tam stálá expozice o historii Helsinek.
Učím se finsky!
Trvalo mi přes rok, než jsem se konečně odhodlala začít chodit na kurz finštiny. A i k tomu jsem vlastně přišla tak trochu jak slepá k houslím. Šla jsem na konzultaci s testováním znalostí finštiny a lektorka mi doporučila nejvhodnější kurz. Bylo tam poslední volné místo a ještě k tomu mám školu jen 5 minut pěšky z domu. Asi znamení.
Finský tip pro přežití zimy: sezónní dortíky
I já jsem si samozřejmě 1. ledna řekla, že budu jíst zdravěji a co nejvíc omezím cukr. Jenže pro Finsko jsou typické sezónní dobroty a zrovna v zimě jsou to dva moje oblíbené zákusky, které jinak nejsou během roku k dostání.
První je Runebergintorttu (dortík Runeberg) z vláčného těsta z mletých mandlí, který má na vrchu cukrovou polevu a malinovou marmeládu.
Druhým je Laskiaispulla – sladký bochánek z kynutého těsta, který se plní vrstvou šlehačky a mandlovou pastou nebo jahodovou marmeládou.
Zajímavost na konec: leden se finsky řekne tammikuu, což je v doslovném překladu měsíc dubu.
- Pasha – Finský velikonoční dezert - 3. 4. 2021
- Jaký byl Leden a Únor 2021 - 7. 3. 2021
- Měsíce ve finštině - 24. 1. 2021