Velikonoce ve Finsku
Finsko

Jak se slaví Velikonoce ve Finsku?


Hyvää Pääsiäistä! Tyhle dvě na první pohled šíleně vypadající slova skutečně znamenají Veselé Velikonoce. A protože je dneska Velký Pátek, je na čase podívat se, jak se tyhle svátky slaví tady ve Finsku.

Jazykové okénko:

Pääsiäinen (=Velikonoce) je v podstatě uměle vytvořené slovo, se kterým přišel „otec finské literatury“ Mikael Agricola. Znamená to něco ve smyslu „dostat se z něčeho pryč“ – v tomto případě by to mělo symbolizovat ukončení půstu.

Ve Finsku jsou Velikonoce, podobně jako v Česku, nejen hlavním křesťanských svátkem roku, ale rovněž přivítáním jara. Ačkoliv je většina Finů pokřtěných a oficiálně jsou součástí luteránské církve, tak na nějaké velké slavení Velikonoc po „křesťansku“ moc nejsou. Většina je spíše bere jako znamení, že je zima konečně na odchodu, a je zase světlo do pozdních večerních hodin. V severních koutech Finska je přitom pořád sníh a pro spoustu lidí jsou Velikonoce příležitost užít si prodloužený víkend na lyžích (což se ale samozřejmě letos kvůli pandemii nekoná), protože je tu volno jak na Velký pátek, tak na Velikonoční pondělí.

Finské velikonoční tradice

Pár týdnů před Velikonocemi děti zasévají do malých hrnců nebo květináčů osení (rairuoho), případně ho rodiče koupí už vyrostlé v obchodě. To pak mají vystavené na parapetu nebo jinde doma, ozdobené malými vajíčky nebo figurkami zajíčků a kuřátek.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Teija Uitto-Kohonen (@teijauk),

V žádném finském domově nesmí chybět kočičky ve váze. Finové si domů nosí i březové větvičky, které v teple domova začínají brzy rašit, zatímco venku se ještě skoro nic nezelená. Větvičky se zdobí malovanými vajíčky a barevnými peříčky.

Dalším poznávacím znamením, že se Velikonoce blíží, je všudypřítomnost narcisek v květináčích, které se prodávají dokonce i v malých, zapadlých sámoškách.

narcisky ve finské sámošce

Finská velikonoční „koleda“

K mému překvapení existuje ve Finsku i dost podobná tradice, jako je česká pomlázka. Akorát se tu teda nikdo nebije 🙂

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Maija (@maiheso),

Na Květnou neděli (palmusunnuntai) na východě Finska a na Bílou sobotu (lankalauantai) na západně Finska, chodí děti převlečené za čarodějnice po příbuzných, sousedech a známých a nosí s sebou ozdobené vrbové proutkyvirpovitsa. Každému darují jeden proutek a popřejí štěstí a zdraví říkankou:

“Virvon, varvon, tuoreeks terveeks, tulevaks vuodeks; vitsa sulle, palkka mulle.”

Na oplátku pak dostanou nějaký malý dárek, což je nejčastěji vajíčko, sladkosti nebo mince.

Tradiční jídlo finských Velikonoc

Tradičně se na Velikonoce ve Finsku připravuje opečené jehněčí maso. Ve většině rodin je to jediná příležitost v roce, kdy si jehněčí dávají. Podává se s omáčkou a mátovým džemem.

Jinak jsou tady Velikonoce především o sladkostech a dezertech. V žádném případě nesmí chybět podivný dezert nazvaný mämmi, který na první pohled vypadá jako čokoládový pudink. Ve skutečnosti to je hladká kaše, která se připravuje z žitné mouky a žitného sladu a peče se dlouho a pomalu v peci.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jenni Häyrinen | Food artist (@liemessa),

Většina lidí ho ale kupuje normálně v obchodě, kde se objevuje už během února. Servíruje se se smetanou a cukrem. Když se zeptáte Finů, jako je nejtradičnější velikonoční jídlo, skoro všichni ihned odpoví, že přeci mämmi.

Dalším dezertem, který se v obchodech objeví před Velikonocemi, je pasha. Už podle názvu je jasné, že jeho původ nejspíš bude u východních sousedů Finska. Prý pochází z Karélie, což je oblast rozkládající se částečně na území východního Finska a Ruska. Pasha je tvarohový dezert ochucený rozinkami, kandovaných ovocem, mandlemi nebo skořicí. Takhle vypadá domácí pasha, kterého si můžete vyrobit podle mého receptu.

Pasha - finský velikonoční dezert

Samozřejmě nesmí chybět ani různí čokoladoví zajíčci a vajíčka. I v tomto žánru mají Finové jednu specialitu – Mignon egg od značky Fazer. Na první pohled vypadá jako normální vajíčko, protože se k jeho výrobě používá skutečná skořápka! Ta je ale naplněna mandlovým a lískooříškovým nugátem.

mignon egg_velikonoční vajíčko Fazer

První Mignon vajíčko prý bylo vyrobeno už v roce 1896 a dodnes se ručně vyrábí v čokoládovně ve Vantaa.


Já si jdu dát po 8 letech mämmi a všem přeju krásné Velikonoce v klidu domova.

Lu
Latest posts by Lu (see all)

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *