Když se Finů zeptáte na to, jaké je jejich národní jídlo, každý z nich vám nejspíš poví něco jiného. Jedno jediné finské národní jídlo zkrátka neexistuje
Finská kuchyně a finské jídlo
V klasické finské kuchyni se logicky najdou hlavně lokální ingredience. V případě Finska je to cokoliv, co pochází z lesa (zvěřina, houby, bobulovité ovoce), z vody (ryby sladkovodní z jezer i mořské z Baltu) nebo co vyroste na poli i v chladnějším podnebí (kořenová zelenina, brambory). Dalším poznávacím znamením je používání žitné mouky (žitný chleba je v obchodech nejčastější), ačkoliv v poslední době tu frčí dělat všechno z ovsa – od chleba až po náhražky masa a mléčných produktů. Mimochodem, nejvíc konzumované maso je tu vepřové, stejně jako v ČR.
Co spoustu lidí asi nenadchne je absence výrazného kořenění a dochucování. Finská kuchyně si v podstatě vystačí se solí a pepřem a občas nějakou bylinkou, což ale dává vyniknout přirozené chuti použitých potravin. Ale to je podle mě super!
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Nechci tu z toho dělat encyklopedii finské kuchyně a vyjmenovávat všechna typická jídla. Takže jsem udělala průzkum v mém okolí a vybrala 7 pokrmů, které Finové nejčastěji zmiňovali jako finské národní jídlo.
(přísahám, že jsem všechno ochutnala, jenže neumím vůbec fotit jídlo 😀 tak vkládám raději fotky, které jsem našla na Instagramu)
Lohikeitto – Krémová lososová polévka
Kombinace ryby a smetany zní možná na první poslech trochu divně, ale podle mě je krémová lososová polévka jedna z nejlepších polévek vůbec. Kromě lososa a smetany jsou v ní jen brambory, mrkev a trochu kopru (a je to jediný jídlo, ve kterým mi kopr vůbec nevadí).
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Ve Finsku se polévky moc často nejí před hlavním jídlem jako v Česku. Jsou tu považovány za hlavní jídlo – obvykle se k nim přikusuje žitný chleba s máslem.
Karjalanpaisti – Karelská pečeně
Směs vepřového a hovězího masa nakrájená na kostky, která se několik hodit peče v troubě spolu s cibulí, kořenovou zeleninou, novým kořením a bobkovým listem. Typická je výrazná chuť kořenové zeleniny jako třeba ve „svíčkové“ omáčce.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Obvykle se jí s vařenými bramborami, které si na talíři pomačkáte, aby se do nich krásně vsákl výpek.
Lihapullat – Masové kuličky
Teď upřímně nevím, jestli masové kuličky nepochází úplně původně ze Švédska (nebo se nám to jen snaží IKEA namluvit), každopádně tady se konzumují tak často, že se dají za jedno z typicky finských jídel považovat. Na rozdíl od těch švédských („ikeáckých“) jsou ale o něco větší a když se dělají doma, mívají i dost nepravidelný tvar.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Podávají se klasicky s vařenými brambory nebo kaší, nějakou tou UHO a brusinkovým džemem.
Poronkäristys – Dušené sobí maso
Sobí maso se konzumuje hlavně na severu, v Laponsku. Tam jsem ho ochutnala kdysi i já. Upravuje se různými způsoby jako ostatní zvěřina, ale typická příprava je, že se nakrájí na tenčí plátky a dusí se s česnekem na pivu.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
V jižnějších částech Finska se pak loví a jedí losi, jejichž maso se upravuje podobně.
Karjalanpiirakka – Karelský piroh
Karelské pirohy jsou ve Finsku populární asi jako v Česku rohlíky. Je to vlastně slabá vrstva žitného těsta s náplní z rýžové kaše (ale v obchodech je najdete i s bramborovou nebo mrkvovou náplní).
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Klasicky se jí s munavoi – vajíčkovým máslem. Ale jsou dobré i s máslem, plátkem sýra a šunky.
Mustikkapiirakka – Borůvkový koláč
Borůvkový koláč se peče nejvíce v sezóně, kdy jsou ve finských lesích miliony borůvek. Neexistuje jeden jediný recept a každá rodina má ten svůj. Viděla jsem recepty z jednoduchého litého těsta, ale i z kynutého těsta. Někdo přidává navrch náplň ze zakysané smetany nebo tvarohu, někdo ne. Tou hlavní a nejdůležitější ingrediencí jsou samozřejmě borůvky.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Někdy se setkáte s borůvkovým koláčem z žitné mouky, kterému se říká Mustikkakukko.
Korvapuusti – Skořicovo-kardamomový šnek
Tohle sladké pečivo z kynutého těsta nejspíš taky znáte z IKEA. Finská verze ale obsahuje trochu víc kardamomu, který se přidává rovnou do těsta. Finští šneci se taky „rolují“ trochu jinak než ty ze Švédska.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Zřejmě díky tomu, že Finové vypijí nejvíc kafe na světě, je sladké kynuté pečivo ve Finsku nesmírně populární. Souhrně se mu říká pulla. Ať už vyzkoušíte jakoukoliv pullu ke kávě, tak garantuji, že to bude stát za to.
- Pasha – Finský velikonoční dezert - 3. 4. 2021
- Jaký byl Leden a Únor 2021 - 7. 3. 2021
- Měsíce ve finštině - 24. 1. 2021